Parę zdań w temacie polskiego rynku mieszkaniowego

584_moje.jpgLokalny rynek sprzedaży mieszkań bez przerwy się zmienia. W wielu punktach na mapie miasta powstają nowe domy. Wystarczy zobaczyć w sieci, jak ogromna jest teraz ilość propozycji sprzedaży. Wpisując tylko mieszkania Wrocław, dostaje się setki rekordów ogłaszających się agentów nieruchomości jak i jednostkowych klientów. I wszystko byłoby w porządku gdyby nie brak popytu. Ludzie są coraz bardziej ostrożni w podejmowaniu długotrwałych postanowień , przede wszystkim takich, które w widoczny sposób przetrzebią ich portfel. Dziś miesięczna spłata kredytu hipotecznego to przeważnie 1500-1800zł, a niepewność koniunkturalnego jutra nie sprzyja finalnym ustaleniom.

Zakończenie 2012 roku wzbudziło ruch ze względu na program Rodzina na Swoim. Mnóstwo osób chciało zdążyć zakupić mieszkanie po niższej cenie. Kolejny rok może wywołać stagnację na rynku. Nie tylko nadchodzący trudny okres, a co za tym idzie wzrost bezrobocia, będzie wpływał na zastój w kwestiach kupna-sprzedaży, ale i czekanie na nowy projekt Mieszkanie dla Młodych. Przy okazji kończącej się Rodziny na Swoim dużą popularnością cieszyły się nieruchomości z pierwszej ręki. W ostatnich miesiącach deweloperzy prześcigali się w reklamach preferencyjnych kredytów, po to by jeszcze na koniec, zawrzeć tyle transakcji ile się da.

Nadchodzący rok może stać się już dla nich mniej korzystny. Duże firmy zajmujące się handlem są mniej elastyczne niż prywatni właściciele, dla których bardzo wysokie propozycje cenowe firm deweloperskich mogą stać się szansą, na którą czekali. Tak jak bez wsparcia agenta trudno było im ukończyć transakcję, tak teraz sytuacja może zmienić na ich korzyść.

A firmy te wcale tak szybko nie zamierzają obniżać istniejących cen. Być może okoliczności i rynek oceni zaistniałą sytuację i wymusi na nich dalsze obniżki, jednak na znaczne skoki cen nie ma co oczekiwać. Deweloper poniósł wysokie nakłady finansowe i teraz potrzebuje dorobić się… Nieruchomości Wrocław to dziś głównie sprzedaż mieszkań. Wydaje się, że domy dla mieszkańców Wrocławia przestały być dostępne. Nie jest to szczególnie dziwne, bowiem ich koszt jest zwykle sporo większy niż np. mieszkania z wielkiej płyty. Równie mało ważna staje się miejsce. Już nie zwracamy uwagi na to gdzie się wprowadzimy, ale czy w ogóle uda nam się dostać kredyt i dobrać odpowiednią posesję.